Az illóolajok aromaterápiás hatásairól

Az aromaterápia az illóolajok jótékony hatásain alapul

Az aromaterápia az illóolajok jótékony hatásain alapul. Nagy múltra tekint vissza, és mondhatjuk, hogy napjainkban a reneszánszát éli. Ez nem véletlen, hiszen könnyen hozzáférhető és alkalmazható megoldást nyújt a stressz csökkentésére, a relaxáció elősegítésére, vagy pusztán a hangulat javítására. Felgyorsult, feszültségekkel teli világunkban talán nincs is olyan ember, aki számára ez ne jönne jól, szinte bármikor.

Előállítás

Az illóolajokat gőzlepárlással állítják elő különféle növényekből. Felhasználhatják a virágot, a termést, a leveleket, a gyökeret, vagy akár a fás részeket is. Az így előállított olaj hatása a felhasznált növénytől függkülső: koncentráltan tartalmazza a növény vagy gyógynövény illat- és hatóanyagait.

A illóolajok belélegzés során stimulálják az agy érzelmekért felelős központját, az úgynevezett limbikus rendszert. Ez az agyi terület felelős többek között a hangulat, az emlékek és az érzelmek szabályozásáért. Így a megfelelő illatok közvetlen hatást gyakorolhatnak az érzelmi állapotunkra. Hatásuk rendkívül gyors, akár néhány perc alatt képesek pozitív változásokat előidézni az érzelmeinkben, hangulatunkban.

Alkalmazási területek

Egyik legnépszerűbb alkalmazási területük a stresszoldás és a relaxáció elősegítése. A levendulaolaj talán az egyik legismertebb illóolaj, amely nyugtató hatású. A belélegzése csökkentheti a szorongást, segítheti az elalvást és a nyugodt alvást annak, aki szereti a jellegzetes illatát. Az ylang-ylang olaj hasonlóan nyugtató hatású, csökkentheti a vérnyomást is.

Ezzel szemben a rozmaring illóolaj élénkítő, koncentrációt segítő hatású, akár a vérnyomást is megemelheti valamelyest. Általában véve a citrusfélék is a rozmaringéhoz hasonló hatásúak, vagyis serkentik az agyműködést és javítják a koncentrációt. Ezért ezeket tanulás vagy munka közben érdemes használni.

Más olajok fertőtlenítő hatásúak, mint például az eukaliptusz és a teafaolaj. Ezek különösen hatékonyak lehetnek megfázás esetén, mert tisztítják a légutakat és megkönnyítik a légzést. Utóbbi célból a borsmentaolaj is remekül működik, gondoljunk csak egy igazán erős mentolos cukorka vagy rágógumi hatására.

Használat

Az illóolajokat különböző módokon használhatjuk fel. Tehetjük párologtatóba vagy egy kád forró vizébe is csepegtethetjük. Tehetünk pár cseppet egy zsebkendőre, amit időnként megszagolunk. De keverhetjük masszázsolajba vagy testápolóba is, hogy a kívánt hatást elérjük. Gyakran használják szépségápolási készítményekben is, mert a jótékony hatásaikat így még sokoldalúbban kifejthetik. (Például aknés bőrnél a fertőtlenítés, érzékeny bőrnél a nyugtató hatás.)

Elmondható tehát, hogy a hatásuk sokrétű és kár volna nem élni vele, azonban két dologra érdemes odafigyelni. Egyrészt a sokféleségük és az egészségre gyakorolt hatásuk miatt mindig megbízható forrásból vásároljunk, és alaposan tájékozódjunk, hogy jól tudjunk választani. Másrészt a töménységük miatt mindig érdemes előbb igen kis mennyiséggel próbálkozni, esetleg bőrpróbát végezni.